Rada Osiedla Szkoła Przedszkole Os.Dom Kultury ZS Strzelec Forum
Strona Główna

Parafia pw. Narodzenia NMP
parafia erygowana: 1975 r.
Adres: ul. Staroniwska 78, 35-101 Rzeszów
tel. (0-17) 853-08-13,
e-mail: staroniwa@rzeszow.opoka.org.pl /

własna strona od sierpnia 2007: www.staroniwa.rzeszow.opoka.org.pl

Dekanat Rzeszowski II  

Księża w parafii: proboszcz: Ks. mgr Stanisław Jamiński

inni: wikariusz - Ks. mgr Andrzej Tokarz

rezydet:

Msze w Niedziele i święta: Kliknij tutaj
Ogłoszenia parafialne: Kliknij tutaj

Tak pięknie nasz kościół był przystrojony na św. Wniebowzięcia NMP w 2020 roku.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 9 września 2006 r. odbyła się konsekracją naszego Kościoła p.w. Narodzenia NMP w Rzeszowie-Staroniwie.

Zdjęcia z naszego kościoła i kapliczek z Drogi Krzyżowej.

W naszym kościele parafialnym został ustawiony ołtarz, który znajdował się w kapliczce stojącej na przeciw tego kościołą przy ul. Staroniwskiej. Ołtarz ten został odnowiony
prze konserwatora zabytków w Rzeszowie, ponieważ cała kapliczka to już zabytek (ponad 100 lat).
Do chwili wyremontowania samej kapliczki, ołtarz będzie przechowywany w kościele.
Wielu starszych mieszkańców Staroniwy patrząc na ten ołtarz przypominają sobie dane czasy.


Odnowiony ołtarz z starej kapliczki przy ul. Staroniwskiej.


Historia:


Staroniwa to rozległa dzielnica w zachodniej części Rzeszowa. Początkowo należała do Parafii Farnej odległej o ok. 4 km. Następnie należała do Parafii Chrystusa Króla. Ze względu na rozbudowująca się dzielnicę pojawiła się potrzeba świątyni dla zapewnienia mieszkańcom opieki duszpasterskiej. Pierwotnie wykorzystano znajdującą się na terenie Staroniwy murowaną kaplicę zbudowaną w 1880 r. przez Marcina i Katarzynę Kloców. W 1975 r. Bp. Ignacy Tokarczuk po raz pierwszy udzielił tutaj Sakramentu Bierzmowania.

   Przy końcu Staroniwy Górnej, dwie siostry Pajówny, postanowiły wybudować kościół na swojej parceli. Na ten cel ofiarowały będący w trakcie budowy murowany, jednorodzinny dom. W 1979 r. bp. T. Błaszkiewicz poświęcił budujący się obiekt. W 1980 r. proboszczem parafii został ks. M. Przewrocki, który kontynuował rozbudowę kaplicy w Staroniwie Górnej, następnie budował plebanie przy ul. Gwardzistów (obecnie Staroniwska).

Po ukończeniu plebanii w 1984 r. rozpoczął budowę obecnego kościoła parafialnego. kolejny proboszcz ks. F. Dziedzic mianowany w 1989 r. kontynuował prace przy budowie kościoła, oraz rekonstrukcji kaplicy w Staroniwie Górnej. W 1998 roku proboszczem parafii został ks. Stanisław Jamiński , który kontynuuje prace wykończeniowe przy kościele parafialnym i plebani. Doprowadził do poświęcenia kościoła parafialnego 02.10.1999 r. ( odpust 08.09).
    W roku 2001 poświęcono również Kościół Górny. pw. MB Fatimskiej ( odpust 13.05).
   Mieszkańcy parafii: mieszkańców - 1700
wiernych - 1620
światków Jehowy - 6
niewierzących - 80
W parafii znajdują się: SP Nr 14, oraz Przedszkole Nr 10, księgi metrykalne od 1975 r. Powołań z parafii było 7.

W dniu 23 sierpnia 2013 r. o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta msza, na której pożegnaliśmy pracującego w naszej parafii, p.w. Narodzenia NMP w Rzeszowie - Staroniwie, naszego duszpasterza Ks. dr Krzysztofa Budzynia. Ksiądz Krzysztof pracował w naszej parafii przeszło 10 lat i został skierowany do pracy w parafii w Budziwoju. Po zakończeniu mszy delegacja parafian ze Staroniwy podziękowała Ks. Krzysztofowi za lata pracy w naszym kościele, naukę naszych dzieci w SP 14 i życzyła dalszej owocnej pracy duszpasterskiej w nowej parafii wręczając bukiet kwiatów. Przedstawiciele Rady Osiedla Staroniwa również podziękowali Ks. Krzysztofowi za ciekawe kazania, udział w naszych pielgrzymkach, pogodę ducha i humor, również wręczając wiązankę kwiatów. Podziękowania ks. Krzysztof otrzymał też od licznej grupy ministrantów, którzy wszyscy wzięli udział w tej mszy.
Ks. Proboszcz St. Jamiński podziękował Ks. Krzysztofowi za pracę w naszej parafii, za zaangażowanie w pracy i dobrą współpracę. Na zakończenie Ks. Krzysztof podziękował wszystkim za to że czuł się tutaj dobrze, poznał parafian i spędził tutaj 10 lat pracy jako duszpasterz. Zapewnił, że o nas nie zapomni i będzie się za nas modlił.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tej uroczystej mszy.

Zdjęcia z pożegnania naszego duszpasterza Ks. dr Krzysztofa Budzynia.